Abstrakti
Käytettävyystestauksesta on tullut vakiintunut käytäntö erilaisten järjestelmien käytettä-vyyden arviointiin yhdessä käyttäjien kanssa. Tästä huolimatta käytettävyystestauksen osa-tekijät ovat jääneet hyvin pienelle huomiolle akateemisessa keskustelussa. Ääneenajattelun vaikutuksista on tutkimuksissa saatu hyvin ristiriitaisia tuloksia käytettävyystestauksessa, ja ohjaajan läsnäolon vaikutuksia on tutkittu hyvin vähän käytettävyysalalla.
Tässä opinnäytteessä tutkitaan käytettävyystestauksen menetelmiä ja osatekijöitä, jotka voivat vaikuttaa testauksen tuloksiin, keskittyen rentoutuneen ääneenajattelun ja ohjaajan läsnäolon vaikutuksiin. Työssä yhdistyy laaja kirjallisuuskatsaus ja 22 vuoden kokemukset 143 käytettävyysarviosta. Alan huippujulkaisuissa raportoidut käytettävyystestauksen haasteet keskittyvät testiotoksiin, käyttötilanteeseen, pidempiaikaiseen käyttöön ja hyödyn ja arvon arviointiin. Opinnäytteessä esitellyt menetelmät tarjoavat ratkaisuja näihin ongelmiin käyttö-tilanteen ja hyödyn ja arvon arvioinnin osalta.
Tämän opinnäytteen tärkein anti on kokeellisessa osiossa, jossa riippumattomina muuttujina ovat ääneenajattelu ja testiohjaajan läsnäolo. Rentoutuneella ääneenajattelulla ei hiljaiseen toimintaan verrattuna ole merkittävää vaikutusta käyttäjien kohtaamien käytettävyysongel-mien määrään tai heidän miellyttävyysarvioihinsa, mutta se hidastaa heidän toimintaansa. Testiohjaajan läsnäololla sen sijaan on merkittävä vaikutus, sillä ohjaajan läsnäollessa toimi-neet käyttäjät arvioivat järjestelmän miellyttävämmäksi kuin yksin olleet. Vaikka ohjaajan läsnäoloon liittyy riski saada positiivisempia arvioita, opinnäyte suosittelee ohjaajan läsnäoloa etenkin tuotekehityksen aikaisessa testauksessa, jossa etsitään keinoja parantaa tuotteen käytettävyyttä. Kun ohjaaja on käyttäjän lähellä, hänellä on erinomainen mahdollisuus kysyä tarkentavia kysymyksiä kunkin tehtävän jälkeen kokemusten ollessa vielä käyttäjän tuoreessa muistissa.Ääneenajattelu ei lisää tässä koeasetelmassa arvioijien varmuutta löytämistään ongelmista tai niiden syistä, ja käyttäjät kokevat ääneenajattelun lähinnä luonnottomana lisäponnisteena.
Ääneenajattelu kuitenkin antaa testejä seuraavalle asiakkaalle lisätietoa ongelmista ja voi täten motivoida tekemään vaaditut muutokset. Niinpä on suositeltavaa käyttää perinteistä ääneen-ajattelua mahdollisimman pienin keskeytyksin suoritusmittauksia sisältävässä testauksessa, mutta kehityksen aikaisessa testauksessa voidaan käyttää selittävämpää rentoutunutta ääneenajattelua, kunhan sen mahdolliset vaikutukset käyttäjien toimintaan tiedostetaan.
Julkaisun otsikon käännös | Kokemuksia käytettävyystestauksesta: Ääneenajattelun ja ohjaajan läsnäolon vaikutuksia |
---|---|
Alkuperäiskieli | Englanti |
Pätevyys | Tohtorintutkinto |
Myöntävä instituutio |
|
Valvoja/neuvonantaja |
|
Kustantaja | |
Painoksen ISBN | 978-952-60-6226-6 |
Sähköinen ISBN | 978-952-60-6227-3 |
Tila | Julkaistu - 2015 |
OKM-julkaisutyyppi | G4 Monografiaväitöskirja |
Tutkimusalat
- käytettävyystestaus
- ääneenajattelu
- ohjaajan läsnäolo
- käytettävyyden arviointimenetelmät