Kemian tekniikan korkeakoulu

Yksikkö: Koulu

Aktiviteetit

  1. 2020
  2. Colloids and Surfaces A: Physicochemical and Engineering Aspects (Lehti)

    Risto Koivunen (Vertaisarvioija)
    huhtikuuta 2020

    Aktiviteetti: Tieteellisen lehden refereenä toimiminen

  3. Professor in sustainable production and recycling of metal nanoparticle catalysts

    Lasse Murtomäki (Examiner)
    16 maaliskuuta 202020 maaliskuuta 2020

    Aktiviteetti: Professorin tehtäväntäytön arviontitehtävä

  4. Redefining Bioeconomy

    Jukka Hassinen (Järjestäjä), Joanna Witos (Järjestäjä), Nina Pulkkis (Järjestäjä), Stina Grönqvist (Järjestäjä)
    5 maaliskuuta 2020

    Aktiviteetti: Konferenssin tai seminaarin järjestelytoimikunnan jäsenyys

  5. Thomas Wylezich

    Antti Karttunen (Host)
    2 maaliskuuta 202013 maaliskuuta 2020

    Aktiviteetti

  6. Solna SciLifeLab Center for Molecular Medicine Karolinska Institute

    Jan Deska (Visiting researcher)
    28 helmikuuta 2020

    Aktiviteetti: Vierailu ulkomaille

  7. KTH Stockholm, Sweden

    Jan Deska (Puhuja)
    27 helmikuuta 2020

    Aktiviteetti: Julkinen esitelmä

  8. Stuttgart University, Germany

    Jan Deska (Puhuja)
    5 helmikuuta 2020

    Aktiviteetti: Julkinen esitelmä

  9. Technical University Darmstadt, Germany

    Jan Deska (Puhuja)
    4 helmikuuta 2020

    Aktiviteetti: Julkinen esitelmä

  10. Johannes Herman Potgieter

    Ben Wilson (Host), Mari Lundström (Host)
    3 helmikuuta 202030 kesäkuuta 2020

    Aktiviteetti

  11. Atomistic modelling of thermoelectric materials

    Antti Karttunen (Puhuja)
    29 tammikuuta 2020

    Aktiviteetti: Julkinen esitelmä

  12. Mines ParisTech, PSL Research University Paris (ComUE), MINES ParisTech, CEMEF

    Feng Chen (Visiting researcher)
    23 tammikuuta 20209 helmikuuta 2020

    Aktiviteetti: Vierailu ulkomaille

  13. Green Chemistry (Lehti)

    Rahul Bangalore Ashok (Vertaisarvioija)
    2020

    Aktiviteetti: Tieteellisen lehden refereenä toimiminen

  14. 2019
  15. Biochemical Conversion of CO2 to Alkanes

    Silvan Scheller (Puhuja)
    16 joulukuuta 2019

    Aktiviteetti: Julkinen esitelmä

  16. Skolkovo Institute of Science and Technology

    Tanja Kallio (Visiting researcher)
    15 joulukuuta 201921 joulukuuta 2019

    Aktiviteetti: Vierailu ulkomaille

  17. Georg Madsen

    Antti Karttunen (Host)
    13 joulukuuta 2019

    Aktiviteetti

  18. Thermodynamic behavior of oxygen and nitrogen in alloy melts

    Min Paek (Puhuja)
    6 joulukuuta 2019

    Aktiviteetti: Julkinen esitelmä

  19. Pre-examiner and external opponent of master thesis for Ms. Hae-Sol Son in Hanyang University, Korea

    Min Paek (Examiner)
    5 joulukuuta 2019

    Aktiviteetti: Väitöskirjan esitarkastajana tai vastaväittäjänä toimiminen

  20. Eldar Khabushev

    Tanja Kallio (Host)
    1 joulukuuta 20196 joulukuuta 2019

    Aktiviteetti

  21. Luis Cisternas

    Rodrigo Serna Guerrero (Host)
    1 joulukuuta 201931 maaliskuuta 2020

    Aktiviteetti

  22. Three invited lectures

    Antti Karttunen (Puhuja)
    joulukuuta 2019

    Aktiviteetti: Julkinen esitelmä

  23. November Networking - ALD at Aalto University

    Riikka Puurunen (Member)
    30 marraskuuta 2019

    Aktiviteetti: Työpajan, paneelin, session tai tutoriaalin järjestäminen

  24. The University of Melbourne

    Blaise Tardy (Visiting researcher)
    27 marraskuuta 20195 tammikuuta 2020

    Aktiviteetti: Vierailu ulkomaille

  25. University of Leiden, Faculty of Science

    Tero Eerikäinen (Visiting researcher)
    25 marraskuuta 201929 marraskuuta 2019

    Aktiviteetti: Opinnot ulkomailla

  26. University of Leiden, Faculty of Science

    Tero Eerikäinen (Visiting researcher)
    25 marraskuuta 201929 marraskuuta 2019

    Aktiviteetti: Vierailu ulkomaille

  27. RELOGIA | TRIALOGUES: ART+SCIENCE+TECHNOLOGY

    Heidi Henrickson (Puhuja)
    19 marraskuuta 201924 marraskuuta 2019

    Aktiviteetti: Konferenssiesitelmä

  28. Simulation of the Inhomogeneous Deadman of an Ironmaking Blast Furnace

    Ari Jokilaakso (Opponent)
    19 marraskuuta 2019

    Aktiviteetti: Väitöskirjan esitarkastajana tai vastaväittäjänä toimiminen

  29. L-Università ta' Malta - University of Malta

    Michael Gasik (Visiting researcher)
    17 marraskuuta 201923 marraskuuta 2019

    Aktiviteetti: Vierailu ulkomaille

  30. Material workshop at FCINY

    Pirjo Kääriäinen (Järjestäjä), Tapani Vuorinen (Järjestäjä)
    16 marraskuuta 2019

    Aktiviteetti: Työpajan, paneelin, session tai tutoriaalin järjestäminen

  31. Atomistic modeling of electrochemical interfaces and reactions

    Rasmus Kronberg (Puhuja)
    15 marraskuuta 2019

    Aktiviteetti: Julkinen esitelmä

  32. Futuring Materials - Interdisciplinary CHEMARTS collaboration for biobased materials

    Pirjo Kääriäinen (Pääpuhuja), Tapani Vuorinen (Pääpuhuja)
    15 marraskuuta 2019

    Aktiviteetti: Kutsuttu esitelmä

  33. Finland-based Circular Ecosystem of Battery Metals (BATCircle)

    Pertti Kauranen (Puhuja), Mari Lundström (Kontribuuttori), Pyry-Mikko Hannula (Puhuja), Ilkka Kojo (Kontribuuttori)
    14 marraskuuta 2019

    Aktiviteetti: Konferenssiesitelmä

  34. Industrial-scale selective maintenance optimization using bathtub-shaped failure rates

    Teemu Ikonen (Puhuja), Hossein Mostafaei (Kontribuuttori), Yixin Ye (Kontribuuttori), Ignacio Grossmann (Kontribuuttori), Iiro Harjunkoski (Kontribuuttori)
    14 marraskuuta 2019

    Aktiviteetti: Konferenssiesitelmä

  35. Decision-making of online rescheduling procedures using neuroevolution of augmenting topologies

    Teemu Ikonen (Puhuja), Keijo Heljanko (Kontribuuttori), Iiro Harjunkoski (Kontribuuttori)
    12 marraskuuta 2019

    Aktiviteetti: Konferenssiesitelmä

  36. Martin H. G. Prechtl

    Jan Deska (Host)
    11 marraskuuta 201916 marraskuuta 2019

    Aktiviteetti

  37. Nevena Maslac

    Silvan Scheller (Host), Jichen Bao (Host)
    11 marraskuuta 201922 marraskuuta 2019

    Aktiviteetti

  38. BATCircle - Future of LIB battery recycling

    Mari Lundström (Puhuja), Pertti Kauranen (Kontribuuttori), Pyry-Mikko Hannula (Kontribuuttori)
    5 marraskuuta 2019

    Aktiviteetti: Konferenssiesitelmä

  39. International Process Metallurgy Symposium

    Ben Wilson (Member)
    5 marraskuuta 2019

    Aktiviteetti: Konferenssin, workshopin tai session puheenjohtajana toimiminen

  40. International Process Metallurgy Symposium

    Ari Jokilaakso (Puheenjohtaja)
    5 marraskuuta 20196 marraskuuta 2019

    Aktiviteetti: Konferenssin, workshopin tai session puheenjohtajana toimiminen

  41. COST Action CA17120 ‘Chemobrionics’

    Jianxin Zhang (Member)
    4 marraskuuta 20198 marraskuuta 2019

    Aktiviteetti

  42. Towards sustainable tomorrows: From sound concepts to sound practice (Tapahtuma)

    Karhan Özdenkci (Toimittaja), Md.Munjur E. Moula (Toimittaja), Timo Laukkanen (Toimituskunnan jäsen), Tuomas Paloposki (Vertaisarvioija), Jukka Paatero (Vertaisarvioija), Henrik Holmberg (Vertaisarvioija), Risto Lahdelma (Toimituskunnan jäsen)
    31 lokakuuta 20191 marraskuuta 2019

    Aktiviteetti: Kokoomateoksen tai lehden erikoisnumeron toimittajuus

  43. Textiles Tomorrow Summit

    Kirsi Niinimäki (Puheenjohtaja), Pirjo Kääriäinen (Puheenjohtaja), Maarit Salolainen (Puheenjohtaja), Tiina Paavilainen (Järjestäjä), Petra Haikonen (Järjestäjä), Hilkka-Maija Fagerlund (Järjestäjä), Pirita Lauri (Järjestäjä), Anna-Mari Leppisaari (Järjestäjä), Oldouz Moslemian (Järjestäjä), Lidewij Edelkoort (Member), Michael Hummel (Osallistuja), Harri Puputti (Osallistuja), Helena Hyvönen (Osallistuja), Zane Berzina (Osallistuja), Mark Van Vorstenbos (Osallistuja), Kati Miettunen (Osallistuja), Jouni Partanen (Osallistuja), Orlando Rojas Gaona (Osallistuja), Yu Xiao (Osallistuja), Hil Driessen (Osallistuja), Tonje Kristensen Johnstone (Osallistuja), Essi Johanna Glomb (Osallistuja), Marija Jenko (Osallistuja), Preethi Gopinath (Osallistuja), Gabriel Asfour (Osallistuja), Maartje Boer (Osallistuja), Tina Downes (Osallistuja), Beata Hamalwa (Osallistuja), Louise Ravnlokke (Osallistuja), Karen Marie Hasling (Osallistuja), Riikka Räisänen (Osallistuja), Alexia Venot (Osallistuja), Antonin Mongin (Osallistuja), Jenni Fisk (Osallistuja), Mari Nurmenniemi (Osallistuja), Elina Laitinen (Osallistuja), Talisa Dwiyani (Osallistuja), Outi Les Pyy (Osallistuja), Maarit Aakko (Järjestäjä), Marium Durrani (Järjestäjä), Essi Karell (Järjestäjä), Emmi Pakkanen (Järjestäjä), Jenna Ervasti (Järjestäjä), Eeva Suorlahti (Järjestäjä), Hanna-Kaisa Korolainen (Järjestäjä), Tiina Saivo (Järjestäjä), Helmi Liikanen (Järjestäjä)
    30 lokakuuta 201931 lokakuuta 2019

    Aktiviteetti: Konferenssin tai seminaarin tieteellisen tai ohjelmatoimikunnan jäsenyys

  44. 3D Biomanufacturing: where do we go?

    Michael Gasik (Puhuja), Nihal Engin Vrana (Kontribuuttori), Julien Barthes (Kontribuuttori)
    28 lokakuuta 201929 lokakuuta 2019

    Aktiviteetti: Konferenssiesitelmä

  45. Jerzy Haber Institute of Catalysis and Surface Chemistry, Polish Academy of Sciences

    Sousa Javannikkhah (Visiting researcher)
    28 lokakuuta 20191 marraskuuta 2019

    Aktiviteetti: Vierailu ulkomaille

  46. Lisbeth G. Thygesen

    Michael Altgen (Host)
    28 lokakuuta 20191 marraskuuta 2019

    Aktiviteetti

  47. Biomechanical implications for tissue-abutment BEST quality assessment

    Michael Gasik (Puhuja)
    24 lokakuuta 2019

    Aktiviteetti: Konferenssiesitelmä

  48. A General Vision for Reduction of Energy Consumption and CO2 Emissions from the Steel Industry

    Lauri Holappa (Pääpuhuja)
    23 lokakuuta 201927 lokakuuta 2019

    Aktiviteetti: Konferenssiesitelmä

  49. The 6th EPNOE International Polysaccharide Conference

    Feng Chen (Puhuja)
    21 lokakuuta 201925 lokakuuta 2019

    Aktiviteetti: Konferenssiesitelmä

Edellinen 1 2 3 4 5 6 7 8 ...126 Seuraava

ID: 17954